Vyhledávání


Vysočina 19.5.2013

27.05.2013 11:09

...ačkoli by se asi více hodil nadpis pomezí Vysočiny a Jižní Moravy, ale pojďme od začátku.

Už první překvapení nás potkalo hned na úvod naší cesty, když jsme z místní komunikace překvapivě nezahlédli červenou střechu rozhledny Barborky. Abychom zjistili, co se s vyhlídkovou věží stalo, stočili jsme kola k malému parkovišti nad Raškovicemi. Přítomnost jeřábu v areálu nám napověděla, informační tabulka umístěná u paty točitého schodiště dala jasnou odpověď, že rozhledna prochází generální opravou. Slavnostní znovuotevření je plánováno na 22. 6. Do té doby dojde k zásadní změně materiálu celé konstrukce, neboť dřevo bude nahrazeno železem.

I přes výše popsanou neplánovanou zastávku a samozřejmě jednu neodmyslitelnou silniční uzavírku jsme na Hlínském kopci, u paty věže nesoucí jméno Vladimíra Menšíka, zastavili velmi brzy. Na začátek otevíracích hodin jsme si tak museli dokonce chvíli počkat. Před další cestou, za trochu zapomenutým altánem Na Oklikách, jsem tak měl dost času si dřevěnou stavbu vyfotografovat a prohlédnout si její okolí. V Ivančicích nás přivítalo přeplněné náměstí, neboď tradiční Slavnosti chřestu byly v plném proudu, věž farního kostela v centru však zůstala i tento mimořádný den návštěvníkům zapovězena. To na návrší na druhém břehu řeky Jihlavy je sympatická rozhledna Réna, s výhledem na celé město a okolí, přístupná volně.

Empírovou věž stojící na Zeleném vrchu nedaleko obce Kramolín nechal v roce 1831 postavit Hrabě Jindřich Vilém Haugwitz. Rozhledna je unikátní stavbou svého druhu, malbou zdobená omítka navozuje spíše atmosféru zámeckého interiéru než vyhlídky. V roce 2011 byla v anketě serveru i DNES, tato původem měřičká věž, právem vyhlášena nejkrásnější rozhlednou kraje Vysočina. Nedaleko, v obci Dalešice, známé především přečerpávací vodní nádrží s nejvyšší sypanou hrází v zemi, stojí Pivovar filmových Postřižin. Právě tady jsme si udělali malou přestávku. Byť někdo holdoval místním speciálem Fledermaus, na řidiče zbyla pouze chmelová limonáda. S přibývajícími mraky na obloze přišel čas na poslední zastávku u originálně řešeného vodojemu v Ocmanicích a také na cestu domů.

Fotografie naleznete zde, pamětní razítka zde.