Vyhledávání


Velký Blaník 15.5.2011

24.05.2011 12:18

Tak tenhle výlet byl tak trochu zamotaný. Jeho prapůvodním záměrem byla totiž účast na slavnostním otevření naší nejvyšší dřevěné rozhledny nad Bohdančí v sobotu 14. května. Okolnosti mě však donutily datum o den posunout. A jelikož neučást na křtinách Bohdanky vytvořila v plánu cesty časovou rezervu, trasu jsem docela rád prodloužil.

Na začátku naší poutě byla bergfritová věž hradu Šelmberka, kterou jsem si osobně po zapůjčení klíčů v hlavní budově i odemkl a zamkl. Výhledu z ochozu dominuje neznámý kopec směrem na Vlašim, nepovedený ultrazoom zde.

Následovalo zastavení první na úpatí onoho neznámého kopce, kde jsem s politováním zjistil, že nás opět někdo předběhl. Nicméně, kdo má rád rozhledny, neměl by vynechat. Dřevěná rozhledna tu odolává přírodním živlům již od roku 1941!

Následovalo zastavení druhé v Petrovicích II. I tady je nutné si vypůjčit klíče. K dispozici jsou v domku č. 5 naproti obecnímu úřadu u paní, která ochotně prodá pohled a poskytne razítko. Vyhlídková telekomunikační věž tedy žije!, byť není nikterak originální a je docela zapomenutá. A i odtud lze spatřit ten bezvýznamný vrch nad řekou Blanicí, tentokráte z druhé strany.

Následoválo zastavení třetí v Bohdanči u Zbraslavic, den po jejím oficiálním otevření byl u ní stále ještě živí ruch. Rozhledna je skutečně skvostná a dokonale provedená. Ovšem velmi špatně umístěná na nevýrazném návrší nad obcí. Výhled je na okolní obce, na severu narušuje hradbu lesa komín a pára elektrárny Chvaletice. Pouze směrem jihovýchodním přímo přes obec Bohdaneč je vidět dál a myslím, že je to opět ten už docela otravný kopec plný rytířů, který uzavírá horizont.

Na konci si poutníci nemohli nechat ujít výhled z nejvyššího kopce středního Polabí na Vysoké u Kutné Hory, kde nás přivítalo odemčené schodiště, opuštěná měřická věž a nejlepší výhled celého dne, ač tentokráte bez pohledu na Velký Blaník...

Pamětní razítka: zde