Vyhledávání


Vinařské rozhledny srpen 2010

09.08.2010 10:59

Tradiční prázdninová dovolená s partou přátel, která tento rok proběhla na Jižní Moravě, mi umožnila navštívit během jednoho týdne šest vyhlídkových staveb v okolí Hodonína a Břeclavi.

"Na Podluží" u Nového Poddvorova, stojí jedna z mála originálních kovových rozhleden. Věž je nejmladší v celém Jihomoravském kraji, otevřena byla letos v dubnu. Na ochoz jsem vystoupal dvakrát, blížila se totiž bouřka a nechtěl jsem zmoknout. V tu chvíli mě zaujalo, že vysoká konstrukce se v silném větru vůbec nehýbe a navíc jak se vítr proplétá mezi ocelovými sloupy rozhledna jakoby "zpívá". Výhled z věže je kruhový a poměrně daleký, mě ale přišel nejvíce fotogenický tajemný nápis v poli.

Slunečná u Velkých Pavlovic, je asi nejznámější z množiny obecních "vinařských" rozhleden. Je dobře přístupná a její areál by mohl být vzorem atraktivního turistického zázemí. Na jejím prostorném ochozu nechybí popisy výhledu, kterému dominuje nedaleká kolegině z Kraví hory.

Kraví hora u Bořetic, tak to byl vlastně takový začátek všech těch věží mezi lány vinic. Rozhledna je z roku 2006 a nelze nepřidat pohled opačným směrem na Slunečnou.

Vyhlídka "U Obrázku" nad obcí Starovičky, je skutečně spíše vyhlídkou než opravdovou rozhlednou, ale v jednoduchosti je prostě krása, proto ani zde si neodpustím pohled na Slunečnou a přidávám Minaret. Pamětní razítko lze získat kdykoliv ve volně přístupné schránce na budově obecního úřadu.

Minaret Lednice, je nejstarší vyhlídkovou stavbou na našem území. Po osobní zkušenosti si dovolím tvrdit, že po Petřínské rozhledně je to zároveň druhá nejnavštěvovanější stavba tohoto druhu u nás.

Nedánov u Boleradic, disponuje asi nejlepším rozhledem z uvedené šestice, stojí také v nejvyšší nadmořské výšce 368 metrů. Z věže je pěkný pohled na Brno a samozřejmě i kopec Výhon s Akátovou věží.

Přeji uvedeným rozhlednám mnoho slušných návštěvníků, neboť jen s nimi se lze dožít mnoha let. Návštěva těchto míst ve mně zbořila jeden předsudek, tak trochu jsem předpokládal, že pokud rozhledny rostou jak houby po dešti a navíc blízko sebe, snižuje se hodnota výhledu z nich. Přiznávám, spletl jsem se!

Pamětní razítka: zde