Vyhledávání


Věžový vodojem na Novém Hradci Králové 17.4.2010

18.04.2010 11:47

V sobotu 17. dubna byla věřejnosti umožněna návštěva věžového vodojemu na Novém Hradci Králové.

Věž, která byla dokončena v roce 1937, neměla nikdy sloužit jako rozhledna. Na její ochoz ve výšce 20 metrů tedy nemohlo z bezpečnostních důvodů vystoupat více jak 15 osob. Následkem tohoto omezení a vzhledem k slunečnému počasí se před vstupem do vodárny tvořila fronta. Zájem možná zaskočil i pořadatele, který naplánoval ukončení prohlídky na 15:00, nicméně ani v tento čas lidí před vstupem neubývalo. Společnost Královehradecká provozní, která je správcem věže se zachovala velmi vstřícně a otevírací dobu prodloužila.

Výhled z terasy pod nádrží na 320 kubíků vody, kam musíte vystoupat po 138 schodech, lze nazvat "Hradec Králové jako na dlani", ale spatřit lze i vzdálenější cíle jako Jaroměř, rozhlednu na Chlumu, alektrárny Opatovice a Chvaletice, Zvičinu nebo Orlické hory. Jižní směr je zastíněn kopcem Milíř u Vysoké nad Labem, na kterém, mimojiné, jmenovaná obec plánuje vybudovat rozhlednu.

Slušní návštěvníci, vstřícný pořadatel, nevšední výhled a pěkné počasí, zkrátka povedená akce! Možná by nebylo od věci zvážit zpřístupnění vyhlídky častěji. Jednou za dva roky je opravdu asi málo, zájem byl veliký a to akce neměla téměř žádnou reklamu.