Vyhledávání


Velký Zvon 8.5.2010

09.05.2010 21:59

Strážní stanoviště bývalé železné opony na kopci Velký Zvon v Českém lese bývá téměř každý rok na jeden den otevřené pro veřejnost. Letos armáda vybrala polojasnou sobotu 8. května. Turisté si tak mohli prohlédnout předimenzovaný kolos, který v době totality musel nahánět strach už pouhým vzhledem. Dnes je věž využívána pro řízení letového provozu.

Na Zvon jsme jeli trochu výjimečně autem, vzhledem k okolnostem to ani jinak něšlo. Mobilita nám navíc umožnila navšívit i další rozhledny v jinak vzdálených Západních Čechách.

Začali jsme na kopci u osady Milíře nedaleko Rozvadova. Z ochozu volně přístupného stožáru mobilního operátora je vidět nejen Velký Zvon, ale i torzo další hlásky na Havranu. Pamětní razítko jsme tentokrát museli oželet, jelikož paní z č.p. 29, která jej má k dispozici, bývá v Milířích pouze od června do října.

Přístupová cesta na Velký Zvon byla tento den značená informačními tabulkami a lesní cesty plné vozidel dychtivých turistů. Vojsko bylo na akci výborně připraveno a návštěvníkům poskytlo zázemí v prostorách bývalých garáží. Výhledu z oken osmého patra věže dominuje německá rozhledna Böhmerwaldturm na kopci Ebene. Po prohlídce areálu jsme pokračovali do Horšovského Týna na nově otevřenou krasavici na Šibeničním vrchu.

K rozhledně lze od obce Lazce dojet autem. Věž je nová, zatím neposkvrněná vandaly, s pěkným výhledem na Horšovský Týn, Koráb, Rýznberk, Čerchov, Velký Zvon, Přimdu, atd.

Nejvíce jsme byli zvědavi na kostelní věž na Křížovém vrchu u Stodu, jejíž záchranu lze považovat za malý zázrak. Na vrchol poutního místa je nejkratší výstup z vesnice Losina. Je to nenáročná asi 2,5 km dlouhá procházka do mírného kopce ve stínu lesní vegetace na jejíž konci nás čekala krásná věž s ještě překvapivějším rozhledem. Jediným nedostatkem romantického místa jsou vzrostlé stromy, které především jižním směrem zakrývají pohled na Šumavu a část Českého lesa.

Poslední zastávkou byla další z mnoha telekomunikačních rozhleden na Třenické hoře u Cerhovic s výhledm na město Hořovice, které leží pod vrcholky brdských lesů. Pamětní razítko rozhledny je možné získat v motorestu v Cerhovicích, kde lze zároveň dobře a dosyta pojíst za rozumnou cenu.

Pamětní razítka: zde