Vyhledávání


Uherskohradišťsko 30.10.2010

31.10.2010 13:36

Konec října je pro mnoho vyhlídkových staveb zároveň koncem sezóny. Poslední víkend tohoto podzimního měsíce jsem se tedy snažil využít k návštěvě věží, které již následující pondělí budou zamčené. Vzhledem k tomu, že ve Zlínském kraji jsem doposud na žádnou rozhlednu nezavítal, moje volba padla na Uherské Hradiště.

Nedaleko od okresního města v obci jménem Modrá, žijící především ruchem známého Archeoskanzenu, stojí od roku 1999 nenápadná dřevěná věž. V čase svého vzniku ještě nikdo z místních netušil, že právě jejich nápad se stane inspirací pro spoustu dalších podobně jednoduchých staveb, kterým se dnes říká "obecní" rozhledny. Bohužel, v současnosti působí dřevěná konstrukce trochu zapomenutě, což se začíná projevovat na jejím vzhledu a stabilitě. Když jsem vystoupal na její vrchol a obdivoval nedaleké Chřiby, přál jsem si, aby se jednalo pouze o dočasný jev...? 

Další invenční vyhlídkovou stavbou Slovácka je Maják Šrotík v areálu firmy Kovosteel ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Areál je velmi dobře dostupný po silnici i po železnici. Má kvalitní turistické zázemí včetně rozmanitých atrakcí pro nejmenší návštěvníky! Ve večerních a nočních hodinách Šrotík zapíná světelnou houkačku a věrně napodobuje své vzory. Z ochozu je velmi dobrý rozhled, který v místní aglomeraci supluje pohled z chybějící historické vyhlídkové věže.

Telekomunikační stožár stojící na návrší zvaném Rovnina vzdáleném 2 kilometry od hřbitova v Mařaticích nabízí skvělý kruhový výhled. Je to proto, (a tady si dovolím uvést názor kolegy z KPR Martina Čady) že rozhledna, ač se tentokrát nejedná o žádnou originální stavbu, stojí tam, kde má stál, tedy na kopci!

Pamětní razítka: zde