Vyhledávání


Suchý vrch a Křížová hora 3.4.2010

05.04.2010 13:59

Suchý vrch je nejstarší, nejvýše položenou a nejoriginálnější rozhlednou Pardubického kraje. Jako výchozí bod k výstupu na jeho vrchol jsem zvolil železniční zastávku v Jablonném nad Orlicí.

Cesta přes dlouho podhorskou obec Jamné zvolna stoupala a na obloze začalo sílit Slunce. Idilický výstup se začal pozvolna měnit s naším vstupem do zalesněného svahu hory, kde ještě na Velikonoce bylo okolo 25 cm sněhu, který nás začal zpomalovat, aniž bychom si to zatím uvědomovali. U paty bývalé vodárenské věže jsme stanuli hodinu před polednem a myslím, že jsme neměli to pravé rozhlednové štěstí. Ačkoli bylo jasno, tak dohlednost se pohybovala max. do 20 km. Navíc nás trochu zklamalo, že věž nestojí na vrcholu kopce, což je samozřejmě dáno jejím původním účelem, a výhled tudíž není kruhový.

Zhruba po hodinovém pobytu na ochozu a bufetu pod věží jsme pokračovali dále na rozcestí Hvězda. Zde došlo k naší chybě, přiznávám, to by se zkušeným turistům stát nemělo, a místo obce Červená Voda nás přivítalo informační centrum na Červenovodském sedle. Vzhledem k tomu, že po celou dobu jsme šli po kolena ve sněhu, čas pokročil a začal jsem nabývat dojmu, že návštěvu druhé plánované věže na Křížové hoře budeme musel odložit na neuřčito. Naštěstí můj bratr neklesl na mysli a jeho náhradní plán cesty "rovnou za nosem" slavil úspěch a my, byť po strastiplné, ale o to více dobrodružné cestě, mohli okusit výhled z ochozu rozhledny nad Červenou Vodou.

Z obou vyhlídkových staveb je dobře vidět vrchol Lázku, věž na kopci Val u Králík, masiv Kralického sněžníku a pravděpodobně i Praděd (což jsme bohužel nemohli ověřit). Vzájemně na sebe rozhledny nevidí a je to škoda. Sběratele vstupenek potěší povedené kousky z obou staveb.

Pamětní razítka: zde