Vyhledávání


Rozhledy Českosaského Švýcarska září 2012

28.09.2012 10:54

Autobus s logem Klubu přátel rozhleden za čelním sklem brázdí německé silnice vždy v sobotu. Po návratu do české kotliny někde přespím a neděli věnuji českým příhraničním rozhlednám. Toto schéma mi umožňuje bezprostřední a kruté srovnání našich a spolkových poměrů. Poznávací zájezdy za vyhlídkovými místy našich západních sousedů jsou pro mě tedy cestami do jiné dimenze. Vzhledem k svému věku se této frustrace zbavuji formou podobných textů, jako je ten, který právě čtete.

Nejprve si posypu hlavu popelem a opravím svá drzá tvrzení z předchozích reportáží, viz např. zde. Již několikrát jsem mylně deklaroval, že ozdobami saských kopců jsou pouze rozhledny a ohyzdné konstrukce mobilních operátorů patří jen na vrchy tuzemské. Přijměte prosím mou omluvu. Není tomu tak. V Saském Švýcarsku jsem přeci jenom jeden stožár pro přenos signálu našel. Stojí na vrcholu jménem Grosser Winterberg v těsném sousedství výletní chaty. Nyní uvedu oficiální text mé omluvy: "Hrůzné věže z lešeňových trubek nestojí pouze v Čechách, ale jedna je i v Německu".

Tolik pohled do minulosti. Nové poznatky zmíním pouze stručně a s pokorou, pro případ, že bych v budoucnu byl znovu nucen svá slova opravovat: "Stojíte-li na kopci, na který jste přišli po turistické značce rozorané těžkými koly traktorů a u nohou máte vyhaslé ohniště plné PET lahví a plechovek, jste v České republice".

Těm z Vás, kdo jste čekali, že budu psát, co jsme navštívili a viděli, se omlouvám. Vše Vám vynahradí fotografie zde. Při jejich prohlížení doporučuji zapnout trvalé zobrazení popisek. Žádný strach, tam jsem se již sarkastických poznámek vyvaroval.

Pamětní razítka: zde