Vyhledávání


Rozhledny Saska květen 2012

18.05.2012 19:46

Jednodenní poznávací zájezdy po příhraničních rozhlednách pořádá občanské sdružení Klub přátel rozhleden cca dvakrát za rok. Již podruhé cestoval mikrobus za hranice Spolkové republiky Německo do Saska. Oproti loňskému podzimu (fotografie zde) jsme tentokrát přes hraniční přechod ve Hřensku zamířili o několik desítek kilometrů více na východ do okolí měst Bad Schandau, Sebnitz nebo Bautzen.

Během slunného dne jsme postupně navštívíli tato místa: Weifberg, Kiez Sebnitz, Unger, Götzinger Höhe, Valtenberg, Mönchswalderberg, Butterberg, výtah v Bad Schandau a Ratmannsdorf. Největší zklamání nám připravily zamčené dveře kamenné věže z roku 1885 na 537 metrů vysokém kopci Unger. Smutný nápis s výmluvou na havarijní stav věže datovaný vlasníkem objektu rokem 2007 nás překvapil ještě víc, neboť o dlouhodobé nepřístupnosti rozhledny neměl nikdo z nás ani tušení.

Naopak příjemným bonusem byla moderní bezbariérová vyhlídková věž s výtahem a toaletou pro vozíčkáře na Ratmansdorf Höhe s neotřelým a výhledem na okolní krajinu Labských pískovců.

Nerad se opakuji, nicméně si neodpustím dva poznatky. Zaprvé mi není jasný princip fungování sítě mobilních operátorů bez vysílačů, které v Německu prostě nejsou. Zatímco v Čechách hyzdí každý druhý kopec. Zadruhé, ačkoliv je Sasko plné zajímavých a pečlivě udržovaných věží, nejkrásnější rozhledny jsou v Čechách! Následující den mě o tom opět přesvědčil Děčínský Sněžník.

Fotografie naleznete zde.