Vyhledávání


Město piva a jeho rozhledny 29.7.2012

30.07.2012 19:09

Plzeň není jenom metropolí piva a malých pivovarů, ale také unikátním místem splynutí čtyř řek. V neposlední řadě i městem na jehož území stojí tři rozhledny. Pro mě fascinující spojení a během hlavní turistické sezóny velký magnet. Vše podstatné jsem shrnul do malé reportáže níže.

Moje první kroky vedly k zděné Pikově rozhledně z roku 1926, dominanty kopce Chlum. K věži původně patřila do roku 1999 i chata, místo jejího napojení je dodnes na zdivu patrné. Vrchol je velmi dobře přístupný např. ze stanice MHD Bukovec nebo Doubravka, pěší cesta z těchto zastávek netrvá více jak 20 minut. V areálu je stánek, kde je možné se před výstupem na prostorný ochoz občerstvit.

Na druhé straně města na kopci Krkavec byla zásluhou Klubu českých turistů slavnostně otevřena vyhlídková stavba již v roce 1901. O jejím pohnutém osudu a mimořádném zpřístupnění v loňském roce se zmiňuji zde. O to více mě těší, že situace se od mé nedávné návštěvy zásadně změnila a to směrem k lepšímu! Majitel objektu provedl nutné opravy, což je to vidět již při šlápnutí na první schod. Věřte mi, mohu to posoudit. Ale především, rozhlednu svěřil do pronájmu místní organizaci KČT Bolevec, která se stará o její pravidelný provoz. Věž je nyní, stejně jako kolegině na Chlumu, v mimořádně dobrých rukou. Děkuji!

Nádherný výhled na Plzeň nabízí i vyhlídkové patro konstrukce mobilního operátora na Sylvánském vrchu, kde jsem krásný výlet zakončil...a spěchal do areálu pivovaru Prazdroj ochutnat vošouchy a nefiltrovaný Gambrinus.

Pamětní razítka: zde