Vyhledávání


Gloriet v Průhonicích a Mlíkárna v Praze 22.12.2011

24.12.2011 15:17

Zajímavá vyhlídková stavba stojí nad meandry známého pražského potoka Botiče v zámeckém parku v Průhonicích. Ještě v roce 2009 stálo na místě dnešního osm metrů vysokého altánu pouze holé a zvětralé obvodové zdivo bez možnosti výstupu. Po zdařilé rekonstrukci, dokončené minulý rok, má gloriet opět podobu hodnou zdobné šlechtické rozhledny. Svou vyhlídkovou funkci však již neplní, neboť okolní stromy od roku 1830, kdy se vznik vyhlídky odhaduje, přeci jenom dosti povyrostly. Při první návštěvě doporučuji použít mapku (k vyzvednutí v pokladně), protože zvláště v období bujení vegetace se může při hledání glorietu hodit.

Velmi podobný popis mohu použít i pro kavárnu Mlíkárna v centru Prahy nedaleko hlavního nádraží. Také v Riegrových sadech byla nedávno opravena zapomenutá ruina, kterou dávno zastínily okolní stromy a dnešní posezení na střeše letní terasy nenabízí žádné výhledy. Klasicistní restaurace je sice asi o 70 let mladší než průhonický gloriet, ale i tady se při jejím hledání můžete trochu zapotit. Obnovená kavárna nemá žádnou propagaci, ať už ve formě pouličních poutačů nebo internetové prezentace. Mlíkárna má otevřeno denně od 11:00 do 23:00.

Ještě jedna společná vlastnost obě místa spojovala (alespoň v den mé návštěvy) a to naprostý nezájem turistů. Obrazně řečeno první lidi jsem potkal až na Petříně...

Pamětní razítka: zde