Vyhledávání


Ostravsko 25.9.2010

03.10.2010 10:16

Spolehlivý spoj Českých drah číslo 141 Beskyd, mě tentokrát trochu zklamal. Ačkoliv ho téměř denně potkávám na kolínském nádraží a vím, že si podle něj mohu řídit hodinky, tak právě v okamžik, když jsem s ním cestoval, svítilo na informační tabuli zpoždění 60 minut.

Nevadí, do Bohumína jsme prostě dorazili o hodinu déle. Restaurace v nejvyšším, osmém, patře bývalého věžového vodojemu stejně otvírá až od 10:00. Vyhlídkovou terasu o patro níž je ovšem možné navštívit kdykoliv Vám v recepci Penzionu Ve Věži půjčí klíče. Odtud však výhled není kruhový, ale pouze v rozsahu 180° směrem na město. Proto je výhodnější si počkat a posedět u dobrého točeného Prazdroje ve vyšší nadmořské výšce a s plnějším téměř (i tak je v části prostoru kuchyně) kruhovým rozhledem.

Na území největšího města Severní Moravy lze poměrně nenáročně s pomocí místní dopravy navštívit hned tři vyhlídkové stavby. Nejmladší z nich je rozhlednička nad soutokem Odry a Ostravice na kopci jménem Landek.

Nejstarší, nejkrásnější a bohužel smutně zanedbaná a chátrající je prastará vodárna z roku 1909 v místě zvaném Hladnov. V bezprostředním okolí zpustlé rozhledny bují nová výstavba a secesní budova se pomalu mezi moderními bytovými domy začíná ztrácet. Jejím největším nepřítelem  je totiž její vlastní poloha, která je pro současné investory příliž atraktivní. Stavba je naštěstí od roku 1992 prohlášena za národní kulturní památku, to je možná jediný důvod, proč zatím ještě stojí.

Mnohem lépe se daří vyhlídce z nejvyšší radniční věže v České republice. Nová radnice z roku 1930 je nejznámější stavbou Ostravy a na ochoz ve výšce 73 metrů jsme se nechali vyvést rychlovýtahem s přestupem i nformačním centru. Výhled je nezvykle pestrý od panaroma Beskyd po šedou ocel lesu důlních věží.

A závěr? Kde jinde!

Pamětní razítka: zde