Vyhledávání


Kohout a Strážný vrch 8.8.2012

20.08.2012 19:49

Nemohu vynechat alespoň krátkou vzpomínku na překrásný výlet do okolí Benešova nad Ploučnicí, kde mě navíc čekalo milé překvapení.

Na stráni nad místním nádražím je totiž v plném proudu rekonstrukce glorietu na Sokolském vrchu, o které jsem neměl nejmenší tušení. Obecně je místo známé spíše jako Ploučnická vyhlídka. V čase naší návštěvy se právě dokončovala štuková omítka v horní části altánu. Záchranné práce by měly skončit letos začátkem podzimu.

Dobře značenou cestou jsme potom pokračovali na kopec Kohout, kde byla v loňském roce po náročné opravě znovu otevřena vyhlídková stavba z roku 1908. Otisk pamětního razítka jsem ovšem tentokráte nezískal, neboť zásluhou neznámého vandala, zůstal ve věži pouze prázdný řetízek bez štočku. Sběratelé razítek tak musí na OÚ do Valkeřic, kde naštěstí ještě jeden exemplář mají. Rozhledna nezapře svůj osud, který poznamenal nedostatek peněz během výstavby na začátku 20. století. Následkem toho není jenom typické bizardní spojení kamenné a železné konstrukce, ale i miniaturní vyhlídková plošina. Výhled je vzhledem k vzrostlé okolní vegetaci možný pouze jedním směrem na Českou Lípu a část Lužických hor.

O usilovném snažení obce Merboltice navázat na tradice svých předků a vybudovat na Strážném vrchu již třetí rozhlednu se každý může dočíst na jiných a fundovanějších  místech, proto nemá význam toto absolutoruim mou maličkostí více popisovat. Stejná poklona patří i výhledu samotnému. Mezi spoustou našich rozhleden jsem zase jednou narazil na rozhlednu opravdovou!

Celou asi deseti kilometrovou cestu jsme zvládli po modré turistické značce, která v některých mapách chybí, v jiných bývá neúplně zakreslena. Značení začíná u rozcestníku vedle železnicního přejezdu v Benešově nad Ploučnicí, vede přes dvě zmiňované rozhledny, obce Valkeřice a Merboltice až na Havraní vrch, kde se kříží se zelenou. Pouze cca půl kilometru na úbočí Kohoutu je nutné dočasně opustit trasu a vyšlápnout po opět dobře značené odbočce na vrchol.

Fotografie naleznete zde, pamětní razítka zde.