Vyhledávání


Heřmanův Městec 23.10.2010

24.10.2010 14:41

Městečko Heřmanův Městec se stalo v sobotu 23. listopadu cílem jedné z mnoha akcí aktivního občanského sdružení Klub přátel rozhleden. Na programu byla návštěva tří věží, které nemají běžné otevírací hodiny a výstup na ně bylo nutné předem domluvit. Jelikož to do "Heřmaňáku" nemám daleko, příležitost jsem si nenechal ujít.

Kostel sv. Bartoloměje, stojí přímo v centru na náměstí Míru. Již při prvním pohledu na široký ochoz je patrné, že jeho věž má sloužit i jako vyhlídková. V minulosti tomu tak skutečně bylo a dominanta  města otevírala své brány jednou ročně vždy v rámci Mezinárodního dne památek. Bohužel, vzhledem k nešťastnému řešení polohy věžního ciferníku, který se nachází přímo nad ochozem a neurvalému chování některých návštěvníků, kteří ručičky hodinového stroje přetáčeli, již toto možné není. Skupina turistů na dlouho nepřístupné věži tak způsobila v centru města rozruch a vyvolala nečekaný zájem lidí o neobvyklý pohled na město. A tak v čase, kdy členové KPR již dávno čekali u druhého objektu, pod střechou barokního kostela na náměstí bylo stále několik zvědavců.

Dveře Husova sboru, který minulý měsíc oslavil 80. výročí, mám přišla otevřít sympatická paní farářka. Výstup na věž této funkcionalistické stavby byl malým dobrodružstvím, ale samozřejmě s tím se počítá a díky za něj. 

Barokní zámek, sloužící dnes jako domov důchodců, s trochu opomíjeným, ale krásným anglickým parkem, byl naší poslední zastávkou. Neogotická zdobená šestiboká věž je umístěná v severozápadní části u hlavní silnice a je zakončená otevřeným cimbuřím s plechovou střechou. Výstupem na ní jsme zpestřili všední siestu odpočívajícím seniorům a věnovali jim tak malý dárek za zpřístupnění vyhlídky

Výhledům, které se vzhledem k malé vzájemné vzdálenosti navštívených objektů příliš nelišily, dominovaly především Pardubice s Kunětickou horou, průmyslová zástavba chemičky v Semtíně, Lázně Bohdaneč, opatovická elektrárna a na obzoru Hradec Králové.