Vyhledávání


Dymník a Vlčí hora 27.12.2009

29.12.2009 19:57

Cestu do Šluknovského výběžku jsem plánoval asi měsíc dopředu. Chtěl jsem vidět jak rozhledně na Dymníku prospěla nedávná oprava a především péče KČT Krásná Lípa, který si vzal věž pod svá křídla. Druhým důvodem byla Vlčí hora, kterou jsem zatím neměl tu čest osobně navštívit.

Ikdyž vzdálenost od nás z Polabí do Rumburku činí úctyhodných 175 km, cestování motorovou rychlíkovou soupravou z Kolína bylo rychlé a příjemné. Z rumburského nádraží jsme s bratrem vyrazili tam, kde jsme tušili vrchol Dymníku. Netrvalo dlouho a naše kroky se skřížily se žlutou turistickou značkou, která nás již neomylně vedla. Aktivity krásnolipských turistů rozhledně očividně svědčí a vykácený vrchol nyní ještě umocňuje krásu rozhledny. Dalším pozitivem je, že věž již není volně přístupná, čímž se výrazně zpomalila její devastace. Počasí nám přálo a my mohli výhled z proskleného ochozu porovnat s popisem na pěkné vstupence.

Nadšeni jsme pokračovali dále po žluté na necelých sedm kilometrů vzdálenou Vlčí horu. Komplikace jenž nám působily kluzký umrzlý sníh a vyjeté koleje od zemědělské techniky jsme museli kompenzovat vynikajícími řízky od naší maminky. V obci Zahrady stezka prochází kolem Geologické mapy Rudolfa Köglera, ta je ovšem v zimních měsících uzavřená, tudíž jsme ji pouze mlčky minuli. Náladu nám zpravila upravená Veroničina studánka necelých 300 metrů pod čedičovým vrcholem, kde jsme na na chvíli zastavili.

U vchodu do rozhledny na Vlčí hoře nás přivítal její dlouholetý strážce pan Vladislav Coller. Nejprve nás zasvětil do výhledu z věže a potom naše průkazy obohatil asi deseti pamětními razítky. Poloha v centru Šluknovského výběžku Vlčí horu předurčuje k tomu, aby pozorný turista našel na vrcholech okolních kopců spousty dalších výhlídkových staveb. Nám se podařilo najít: Dymník, Ještěd, Hochwald, Jedlovou, Studenec (ale rozhledna vidět není), Děčínský Sněžník, Weifberg, Tanečnici, Unger a na 90% Schlechteberg a Kottmarturm.

Ze zastávky Panský, která je přímo pod úpatím Vlčí hory, jsme se přesunuli do Krásné Lípy, kde jsme hodinové čekání na rychlík do Kolína vyplnili návštěvou Domu Českého Švýcarska na náměstí.

Pamětní razítka: zde

Malá zajímavost, kterou lze zakoupit v pokladnách obou rozhleden: zde