Vyhledávání


Bílá hora a Štrambeská Trúba 28.10.2009

07.11.2009 21:08

Vlak IC Bohemia nás dva, doprovod mi dělal můj bratr, zavezl do Studénky, odkud jezdí motoráček směr Štramberk.

Vystoupili jsme na nádraží v Kopřivnici, z něj je to jen několik minut do místní vyhlášené pivnice Žába, kde čepují regionální specialitu Lašský Vulkán. Cesta z centra na vrchol Bílé hory není daleká, trvá necelou hodinu. Během ní jsme minuly muzeum Tatry a vápencovou skálu Váňův kámen. Rozhledna i její okolí jsou v dobrém a pečlivě udržovaném stavu. Z ochozu jsou dobře vidět kultovní vrcholy Beskyd (Lysá hora a Radhošť), panorama Ostravy nebo nedaleká automobilka. Štramberská Trúba, ikdyž je vzdálená pouhý kilometr, bohužel vidět není, stíní ji vrcholové stromy.

Pokračovali jsme tedy do Štramberka, po chvíli se nám představil náš druhý cíl - gotická věž strážního hradu zvaná Trúba. Měli jsme štěstí, v nedávno znovuotevřené turistické chatě Dr. Hrstky (otevřeno od 9. října), jsme sehnali i originální pamětní razítko s vyobrazením věže. Na náměstí pod hradem jsme ochutnali dvě místní speciality, sladké Štramberské uši a příjemně hořký kvasnicový mok Trubač, který se točí výhradně v městském pivovaru.

Začalo se stmívat, sváteční den se chýlil ke konci a my museli domů. Vždyť nás ještě čekalo tradiční závěrečné dobrodružství pod taktovkou Českých drah.

Pamětní razítka: zde